Blacula

Velikost souboru: 1431 MB Délka: 1:38 Typ: aviBlacula

Přestože se odpoví blaxploitation, první asociací obyčejně bývají řízné béčkové akčňáky zasazené do městského prostředí, které oplývají násilím, nahotou, sexem, extravagantní mnou kostýmy a soulovou či funky muzikou. Ty představují pouhý zlomek filmů produkovaných v průběhu 70. roků, které cílily na černošské diváci. Blaxploitation lze vnímat alias paralelní popkulturu a zahrnuje čili všechny hlavní hollywoodské žánry; potažmo nejméně ty, které bylo možné provést za zpívat set tisíc dolarů, což byl typický výměr béčkových produkcí. Nedaleko akčních filmů, kriminálek, a dokonce i snímků s bojovým uměním existuje několik desítek afroamerických komedií, melodramat i dramat, ale také sportovních snímků, westernů, muzikálů a hororů. Poslední jmenovaný žánr se na stříbrném plátně poprvé v černošské variaci objevil právě s filmem Blacula.
Jak naznačuje název, čeká diváky parafráze na klasický pří chod o Drákulovi. Analogicky alias v jiných ikonických adaptacích románu Brama Stockera i tentokrát získal snímek auru vážnosti díky hlavnímu představiteli, který se do role položil s maximálním zanícením. William Marshall byl ve své době uznávaný divadelní komediant a titulní part v Blaculovi přijal s tím, že bude moct postavu profilovat nad rámec jednorozměrné šestákové figurky. Ačkoli na jeho žá poměrně obdržel černošský upír hlubší stimul a scénář byl doplněn o vysvětlující sekvenci, jak se z něho stal krvežíznivý pří oči noci, dalším figurám a motivům vyprávění se želbohu podobné péče nedostalo. Výsledek tak představuje zábavný camp, kde po boku tragického hrdiny poskakují fantasmagorické figurky – dueto rozšafných gayů, prkenný doktor, který na sebe vezme úlohu lovce upírů, nerudný zřízenec márnice s hákem mí 100 ruky a evidentně několik desítek hloupoučce bezradných obětí Blaculova řádění.
Naivní upírský snímek byl jedenkrát z ú dostatečně prvních blaxploitation produkcí brakově orientované korporaci American International Pictures (AIP). Ačkoli Blacula zdaleka nedosáhl takových tržeb alias její hlavní hity Coffy (1973), Černý Ceasar (1973), Foxy Brownová (1974) či Tirák Turner (Truck Turner, 1975),Blacula online cz, Blacula online, Blacula celý film, Blacula film cz, Blacula download, Blacula český dabing, Blacula titulky, Blacula ke shlédnutí, Blacula trailer, Blacula kino, Blacula recenze, Blacula ke stažení